وقتی سخن از عمل بینی به میان می آید، آمپول کورتون یا کورتیکو استروئید که تحت عنوان گلوکوکورتیکوئید نیز شناخته می شود، بعنوان ابزاری مهم ، نقش خود را برای کاهش التهاب در بافت بینی، در پی جراحی رینوپلاستی، به نمایش می گذارد. کورتیئواستروئید، به دو روش خوراکی یا تزریقی ، قابل استفاده می باشد. البته، این محصول، بیشتر به صورت آمپول کورتون، در میان عموم شناخته شده است. تزریق این محصول بعد از عمل ، می تواند به کاهش تورم و پیشگیری از شکل گیری بافت اسکار کمک کند. در این مقاله دکتر ضیغمی در مورد کاربردها و موارد استفاده از این محصول توضیحات کاملی ارائه میدهند.

آمپول کورتون

آمپول کورتون بعد از رینوپلاستی چه کاربردهایی دارد؟

  • استفاده از آمپول کورتون، برای کاهش تورم بعد از عمل بینی

تورم در طول هر فرایند عمل ، اجتناب ناپذیر است، ولی درجه تورم به نوع عمل جراحی انجام گرفته بر روی بینی و دامنه تغییرات انجام شده بر روی این اندام، و نیز نوع پوست بیمار، وابسته است.

در بیشتر بیماران، فاز اولیه تورم که از یک روند عمل دماغ بر جای مانده است، معمولاً به طور طبیعی، در یک دوره 14 روزه بعد از جراحی ، فروکش می کند. البته، فازهای بعدی تورم نیز وجود دارد که مدت ماندگاری آنها، گاهاً می تواند چندین ماه تا یک سال بعد از جراحی، به طول بیانجامد. در این نوع تورم ماندگار و در واقع سرسخت است که دکتر ضیغمی، آمپول کورتون را برای مورد هدف قرار دادن و حذف تورم بعد از عمل ترمیمی، مورد استفاده قرار می دهد.

آمپول کورتون، در صورت تشخیص پزشک ، جهت سرعت بخشیدن به فرایند بهبود، مورد استفاده قرار میگیرد. تزریق این محصول به بیمار این امکان را می دهد تا زودتر از 6 الی 12 ماه، فرایند طبیعی بهبود را سپری نماید.

  • آمپول کورتیکواستروئید برای پیشگیری از بافت اسکار بعد از عمل

آمپول کورتون برای پیشگیری از رشد بافت اسکار، بعد از عمل ، قابل استفاده می باشد. بیماران که بافت نرم ضخیم تا بسیار ضخیمی در بینی خود دارند، در برابر شکل گیری بافت اسکار متراکم بین استخوان و غضروف و پوست بینی، بسیار مستعد هستند. این بیماران، جمعیتی را تشکیل می دهند که بینی آنها به دلیل ضخیم بودن بافت نرم، در معرض شکل گیری اسکار در بخش بالایی نوک بینی، و نیز سایر نواحی این اندام، قرار دارد.

اگر بعد از انجام بررسی های لازم، مشخص شود که بافت اسکار شکل گرفته، بیش از حد طبیعی است، یا بینی به سمت شکل جدیدی در بافت استخوانی یا غضروفی در حال پیشروی می باشد، استفاده از آمپول گلوکوکورتیکوئید، تجویز می شود. در این دسته از بیماران، این آمپول با تزریق در نواحی که بعنوان نواحی استراتژیک، تشخیص داده شده اند، می تواند از شکل گیری این نوع بافت نامطلوب اسکار، جلوگیری نماید. مزیت آشکار تزریق این آمپول این است که بیمار می تواند از بالاترین سطح شانس در دستیابی به بهترین نتیجه ممکن از عمل بینی خود، دست پیدا کند.

  • آمپول کورتون برای درمان بافت اسکار بعد از رینوپلاستی

آمپول کورتیکواستروئید مدت ها بعد از عمل جراحی، برای درمان بافت اسکاری که قبلاً در بینی شکل گرفته است، قابل استفاده می باشد. این بیماران اغلب همان جمعیتی را که در بالا به آنها اشاره کردیم تشکیل می دهند. در این جمعیت، بافت اسکار، تشکیل شده و به رشد کامل خود رسیده است. این بافت اسکار تشکیل شده، از منطبق شدن بینی با کانتور بهینه ای که در طول عمل خلق شده است، جلوگیری می کند. تزریق آمپول کورتون با هدف درمان بافت اسکار متراکم که مانعی بر سر راه نشان داده شدن کانتور ایجاد شده در بینی، شده است ، انجام می پذیرد.

  • استفاده از کورتون در طول عمل زیبایی بینی

گاهی پزشک بنا به تشخیص خود، این آمپول را برای کاهش التهاب، بر حسب نیاز بیمار، تجویز میکند . پزشک معمولا ًتریامسینولون را که با نام برند کانلوگ نیز شناخته می شود، مورد استفاده قرار می دهد. این کورتیکواستروئید سنتزی، یک استروئید قوی با تاثیرات ضد التهابی قوی می باشد.

بهترین زمان برای استفاده از آمپول کورتون

برنامه زمانبندی تزریق آمپول کورتون بعد از عمل زیبایی بینی به فاکتور های متعددی وابسته است. برخی از جراحان بینی، ترجیح می دهند این آمپول را در طول 1 الی 2 ماه اول بعد از جراحی بینی، با هدف پیشگیری از ایجاد بافت اسکار، مورد استفاده قرار دهند. البته، بخش عمده تورم که در طول این مدت مشاهده می شود، در نهایت به طور خودبخود، فروکش می کند. بعلاوه، بخشی از اسکار شکل گرفته در این مدت، بعنوان بافت اسکار خوب شناخته می شود و در حفظ ساختارهای بینی، وجود آن الزامی می باشد.

هر چند مواردی در جراحی  وجود دارد که این آمپول در طول 1 الی 2 ماه اول بعد از عمل، تزریق می شود، ولی برخی پزشکان، آن را به 3 الی 4 ماه بعد از عمل ، به تعویق می اندازند. با رسیدن به این موعد زمانی، بیشتر بیماران، دوره بهبود را سپری کرده و شاهد اصلاحات و تغییرات ظریف خلق شده در کانتور جدید بینی خود خواهند بود. تزریق آمپول در این مرحله، نقش مهمی را ایفا می کند، چون مانعی بر سر راه تشکیل اسکار خوب محسوب نمی شود.

در نهایت، استفاده از این آمپول در یک دوره 3 الی 4 ماهه در طول فرایند می تواند بافت شکل گرفته اسکار را بر حسب غلظت استروئید تزریق شده، درمان نماید. از نظر یک متخصص صاحب تجربه، آمپول کورتون ، ابزاری موثر برای ارتقا دادن کانتور مطلوب، مدت ها بعد از شکل گیری بافت اسکار محسوب می شود.

انتخاب استروئید مناسب در جراحی بینی

استروئیدهای مختلفی وجود دارند که می توان از میان آنها نمونه مناسب را برای کمک به کاهش التهاب و ورم بعد از جراحی بینی انتخاب نمود. کورتیزون رایج ترین نمونه کورتیکو استروئید است که در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. البته وقتی سخن از جراحی بینی یا عمل بینی ترمیمی به میان می آید، گزینه مورد انتخاب اکثر جراحان با تجربه بینی تریامسینولون می باشد که با نام برند تجاری کنالوگ نیز شناخته می شود. این کورتیکواستروئید سنتزی در سطح تجاری در غلظت های مختلف موجود می باشد و بر حسب واحد میلی گرم (mg) در هر میلی متر(ml) اندازه گیری می شود. هر قدر غلظت استروئید بالاتر باشد، قدرت آن نیز بیشتر خواهد بود. تزریق حجم های بالاتر کنالوگ باعث بر جای ماندن تاثیرات ضد التهابی بیشتر می شود. البته این بدان معنی نیست که استفاده از این محصول در هر غلظتی مجاز می باشد. استفاده از غلظت های مناسب این محصول باید با در نظر گرفتن ملاحظات ویژه متناسب با نیازهای درمان تعیین شود. بیشتر جراحان ماهر بینی بر حسب نوع بافت اسکار یا مقدار ورم موجود در بینی، دامنه خاصی از غلظت این محصول را مورد استفاده قرار می دهند.

چه مدت بعد از تزریق آمپول کورتون ورم بینی می خوابد؟

ورم در طول جراحی بینی و بعد از آن کاملاً طبیعی است ولی درجه ورم ایجاد شده در بینی به نوع رینوپلاستی انجام شده، دامنه تغییرات در بافت ها و نوع پوست بینی بیمار وابسته است. در بیشتر بیماران فاز اولیه ورم پروسیجر رینوپلاستی به طور نرمال درطول یک دوره دو هفته ای بعد از عمل فروکش می کند. البته فاز دوم ورم حتی تا یک سال نیز ادامه خواهد داشت. این نوع ماندگار ورم در برخی موارد این الزام را بوجود می آورد که پزشک با استفاده از تزریق کورتون، آن را مورد هدف قرار دهد. وقتی پزشک تشخیص داد که تزریق کورتون می تواند باعث سرعت گرفتن روند بهبود و فروکش ورم سرسخت شود، برای انجام این تزریق اقدام می نماید. ورم معمولاً بعد از اجرای فرایند درطول یک دوره یک هفته ای فروکش می کند.

عوارض تزریق آمپول کورتون به بینی

تزریق کورتون یک روش بی خطر و موثر برای درمان ورم و بافت اسکار بعد از جراحی بینی و عمل رینوپلاستی ترمیمی است. هر چند عوارض جانبی تزریق کورتون بعد از عمل بسیار نادر است ولی در برخی موارد می تواند خطر آتروفی در داخل و اطراف ناحیه تزریق شده را به همراه داشته باشد. بعلاوه با توجه به اینکه تزریق کورتون می تواند در تحلیل رفتن بافت اسکار موثر واقع شود در برخی موارد بر روی بافت های نرم نرمال نیز اثر گذاشته و باعث ایجاد فرورفتگی در پوست می شود. همچنین ممکن است خطر نازک شدن پوست و روشن تر شدن رنگ پوست در ناحیه تزریق در مقایسه با بافت های اطراف نیز در پی تزریق کورتون اتفاق بیافتد. بمنظور پیشگیری از بروز این عوارض جانبی ناشی از تزریق کورتون، لازم است تزریق حتماً به دست یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود.