گچ بینی که تحت عنوان اسپلینت نیز شناخته می شود، بخش کلیدی بعد از عمل بینی محسوب می شود. این گچ که در دو شکل داخی و خارجی موجود می باشد، نقش مهمی را در حفظ تغییر شکل های داده شده در حین عمل رینوپلاستی و نیز مراقبت از بینی آسیب پذیر در طول دوره بهبود، ایفا می کند.

گچ بینی

گچ بینی چگونه برداشته می شود؟

گچ یا سیلیکون، برای پشتیبانی از دماغ بعد از عمل، مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع گچ وجود دارد. گچ داخلی که با چند بخیه در داخل سوراخ های دماغ قرار داده می شود. گچ بینی بیرونی یا خارجی بعنوان گزینه ثانویه در خارج دماغ مورد استفاده قرار گرفته و با نوار چسب ها یا بانداژ های پزشکی، یا چسب هایی که بعد از چند روز به طور خودبخود، حل می شوند بر روی پوست بینی، محکم قرار داده می شوند.

با توجه به اینکه اندازه و فرم بینی، سوراخ ها یا سپتوم بعد از عمل، در مقایسه با قبل از عمل تغییر می کند، گچ بمنظور پایدار نگه داشتن و حفظ تغییرات ایجاد شده، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، گچ نقش یک محافظ از بینی آسیب پذیر در دوره بعد از عمل را در برابر ضربه ها و آسیب های احتمالی ایفا می کند.

گچ یا اسپلینت های داخلی اندکی انحنادار می باشند. گچ خارجی، ذوزنقه ای شکل است و قسمت باریک آن در پل فوقانی بینی قرار گرفته و بخش پهن آن، نیمه پایینی بینی را پوشش می دهد.

گچ بینی داخلی

بعد از عمل زیبایی بینی، جراح، یک اسپلینت یا گچ داخلی را در هر سوراخ بینی شما قرار می دهد و آنها را با یک یا دو بخیه، به دیواره داخلی بینی، متصل می نماید.

بعد از چند روز، شما مجدداً به پزشک خود مراجعه کرده و پزشک با کشیدن بخیه ها، گچ داخلی را از بینی شما خارج می کند.

گچ داخلی با هدف جلوگیری از اتصال دیواره داخلی بینی به ساختار اسکلتی این اندام و نیز باز نگه داشتن مجاری جریان هوا در داخل بینی مورد استفاده قرار می گیرد. این گچ همچنین نقش موثری در حفظ تغییر شکل های داده شده در این اندام، ایفا می نماید.

گچ بینی بیرونی

عمل های زیبایی بینی به شکلی ویژه برای هر فرد و هر بینی، به طور اختصاصی، طراحی می شوند. گچ برای بینی ترموپلاستیک، بعد از رینوپلاستی بنا به چند دلیل مختلف از قبیل پایدار سازی غضروف بینی و ساختار استخوانی، کاهش ادم و تورم بینی، حفاظت از بینی، و مراقبت از بینی در برابر آسیب های احتمالی، بر روی بینی قرار داده می شود.

گچ بینی بیرونی، چه زمان باید برداشته شود؟

گچ های بینی بیرونی، معمولاً 7 الی 10 روز بعد از عمل ، برداشته می شود.

چرا گچ در عمل های انجام شده بر روی دماغ های کج، باید مدت بیشتری بر روی بینی باقی بمانند؟

بدشکلی بینی در بینی های کج و دارای انحراف، به دلیل عدم تقارن در ساختار غضروفی علاوه بر مشکلاتی در استخوان بینی، اتفاق می افتد. معمولاً در طول دوره رشد، استخوان بینی، به رشد خود ادامه می دهد و گاهی وارد آمدن ضربه باعث بروز بد شکلی از قبیل ایجاد انحراف در بینی می شود.

به طور کلی، استفاده از گرافت غضروف، ایجاد شکستگی های استراتژیک برای شکل دهی به بینی و تکنیک های بخیه زدن مختلف، مورد نیاز می باشد. برای اصلاح بدشکلی و انحراف بینی، یک روند عمل دماغ گسترده تری مورد نیاز است. به همین دلیل، باقی ماندن گچ دماغ بر روی بخش بیرونی بینی، برای مدت زمان طولانی تر، بمنظور پایدار تر نمودن دماغ، گرافت غضروف و پایدار نمودن بهتر استخوان، مورد نیاز می باشد.

استفاده از محصولات ساخته شده از مواد مدرن و پیشرفته، سهل الاستفاده، قابل برداشته شدن به آسانی، با خطر آلرژی کم، که امکان انتقال و جریان هوا به پوست بینی را به خوبی فراهم آورند، بسیار حائز اهمیت است.

گچ بینی بعد از زدن چسب بر روی بینی، روی این اندام قرار داده می شود.

بدشکلی های بینی می تواند بنا به دلایل مختلفی از جمله وارد آمدن آسیب به بینی در زمان رشد این اندام اتفاق بیافتاد.

چگونه می توان گچ بیرونی را برای مدت طولانی تری برروی بینی نگه داشت؟

گچ به راحتی شل نمی شود ( در بیماران دارای پوست چرب و دماغ متورم، ترشحات بیش از حد در پوست یا وجود ادم در اثر جمع شدن دماغ ، گچ به طور خودبخود بعد از دو هفته به سمت بالا کشیده می شود.

به هیچ عنوان اقدامی جهت جابجا کردن یا تغییر دادن موقعیت گچ انجام ندهید.

از رسیدن آب، ژل ادم یا هر پاک کننده پوستی دیگری به لبه چسب زده شده در زیر گچ ، خودداری کنید.

از دراز کشیدن به پهلو یا به روی صورت، که باعث وارد آمدن آسیب به دماغ و افتادن خودبخود گچ می شود، خودداری کنید.

گچ های مدرن به طور کلی، مسیر جریان هوا به پوست را به دلیل داشتن ساختار متخلخل، مسدود نمی کنند.

بهمین دلیل، نگران ماندن گچ برای مدت زمان طولانی بر روی دماغ خود نباشید. اگر گچ برای مدت بیش از ده روز بر روی بینی شما بماند، گاهی حس خارش در زیر پوست، افزایش پیدا خواهد کرد. اگر سعی کنید که با حرکت دادن دماغ یا لمس کردن آن، از این حس خارش خلاص شوید، شاهد جدا شدن گچ و در نتیجه بروز پیامدهای نامطلوب خواهید بود.

لطفاً توصیه های پزشک را دنبال کنید. گچ دماغ را برای مدت زمان توصیه شده توسط پزشک، تحت مراقبت قرار دهید و از جابجا شدن آن جلوگیری کنید. البته، اگر گچ ، بعد از یک هفته به طور خودبخود، افتاد، از قرار دادن مجدد آن خودداری کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

زمان طولانی تر باقی ماندن گچ بر روی دماغ، می تواند باعث تجمع چربی در زیر چسب های زده شده بر روی دماغ شود.

وقتی گچ برای مدت طولانی بر روی دماغ باقی می ماند، چربی پوست، در زیر نوار چسب های زده شده بر روی پوست دماغ، تجمع پیدا می کند. بعد از برداشته شدن گچ، اسپری های آب طبیعی با پنبه برای تمیز کردن پوست استفاده می شود.

آیا گچ بینی دردناک است؟

بسیاری از بیماران، نگران تجربه درد در زمان برداشته شدن گچ هستند. اولین چیزی که باید بدانید این است که آستانه درد، در افراد مختلف، متفاوت است. ولی بسیاری از بیماران، درد تجربه شده در طول برداشته شدن گچ را در سطح جزئی گزارش می کنند. به طور کلی، برداشته شدن گچ بیرونی، هیچ دردی را به همراه ندارد. ولی برداشته شدن گچ دماغ داخلی، می تواند اندکی دردناک بوده و برای برخی بیماران، تا حدی آزار دهنده باشد. البته، اگر به نقش مهم گچ بر روی خلق نتیجه ای زیبا در بینی تان فکر کنید، می بینید که تحمل این سطح از درد، واقعاً ارزش دستیابی به این سطح از زیبایی و رضایت از نتیجه عمل را دارد.

کدام عمل های بینی به استفاده از گچ بینی نیاز دارند؟

دو عمل جراحی بینی اصلی که استفاده از گچ در آنها الزامی است، شامل رینوپلاستی و سپتوپلاستی می باشد. رینوپلاستی روندی است که با زیبایی و عملکرد دماغ ارتباط دارد. در این نوع روند ، گچ داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتوپلاستی نیز که روند درمان غضروف بین سوراخ های بینی می باشد، گچ دماغ داخلی را بعد از عمل، مورد استفاده قرار می دهد.

مزایای استفاده از گچ بینی

  • جلوگیری از ایجاد هماتوم، از طریق حفظ فاصله بین پوست و استخوان بینی.
  • کمک به تنفس بهتر بعد از روند عمل بینی از طریق باز نگه داشتن مجاری تنفسی
  • کنترل خونریزی
  • به حداقل رساندن تورم
  • کمک به کاهش سطح درد
  • موقتی بودن و برداشته شدن بعد از طی دوره مورد نظر

چگونه از گچ بینی خود محافظت کنیم؟

مراقبت از گچ بعد از عمل ، به انجام اقدامات خاصی نیاز ندارد. برای داشتن یک تجربه بهتر در دوره قرار داشتن گچ، بهتر است از اسپری سالین در سوراخ های بینی استفاده کنید. تا زمان برداشته شده گچ یا اسپلینت ، با دماغ خود با ملایمت رفتار کرده و حتی المقدور از لمس کردن بینی خودداری کنید. همچنین نگذارید آب به گچ شما برشد و آن را مرطوب کند.

سخن آخر

گچ بینی، صرفنظر از داخلی یا خارجی بودن آن، بخشی از روند عمل زیبایی محسوب می شود. پزشک، بهترین دستاورد برای محافظت از بینی شما در طول روند بهبود و خلق بهترین نتیجه از عمل را به کار می بندد.